Dobrodošli u srce našeg muzeja, gdje svaki predmet pripovijeda jedinstvenu priču iz prošlosti. Kroz naše pažljivo odabrane zbirke, pozivamo vas na putovanje kroz vrijeme i kulture, otkrivajući skrivene dragulje i neispričane priče koje su oblikovale naš svijet. Ovdje, gdje se prošlost susreće sa sadašnjošću, svaki eksponat nije samo svjedok povijesti, već i inspiracija za budućnost. Istražite s nama i dopustite da vas fascinira bogatstvo i raznolikost našeg nasljeđa.
TRENUTNO U TIJEKU REVIZIJA MUZEJSKE GRAĐE
U zbirci plakata čuvaju se plakati još od vremena neposredno nakon Drugog svjetskog rata. Plakati se većinom odnose na teme lokalnog i međunarodnog turizma, lokalno i državno političke razine, raznih lokalnih manifestacija, plakata iz djelatnosti starog kina u Makarskoj te izložbi u organizaciji Gradskog muzeja Makarska.
Zbirka je trenutno u reviziji.
Zbirku predmeta čini kovani i papirni novac država čiji je sastavni dio bila i današnja Republika Hrvatska u 20 st. (Austro-Ugarska, Kraljevstvo SHS, Kraljevina SHS, Kraljevina Jugoslavija, NDH te FNRJ i SFRJ). Manji dio predmeta čine kovanice iz vremena antike te kovani novac iz cijeloga svijeta. Predmeti iz zbirke pripadaju razdoblju od antike do 21. stoljeća.
Zbirka je trenutno u reviziji.
Zbirka sadrži razne vrste karata i zemljovida Makarske i Makarskog primorja. Od šireg područja koje obuhvaća dijelove Republike Hrvatske i država bivše SFRJ, do karata iz prošlih vremena koje također opisuju isto područje.
Zbirka je trenutno u reviziji.
Arheološka zbirka Gradskog muzeja Makarska putem nalaza kao materijalnih dokaza svih razdoblja ljudske egzistencije obuhvaća gradsko područje, šire primorje i zabiokovlje. Većina predmeta pristigla je putem arheoloških istraživanja Gradskog muzeja. Brojčano je najistaknutije zemljano posuđe ili keramika od ranog neolitika do srednjeg vijeka. Među njima su, i za područje Hrvatske, raritetni pojedini nalazi s lokaliteta Sv. Petar u Makarskoj. Takvi su dijelovi oslikane grčke posude geometrijskog stila iz druge polovine 8. st. pr. Kr. te egipatskog stakla iz 1. st. pr. Kr. Latinski natpisi predstavljaju okosnicu ranog rimskog razdoblja i najreprezentativnije spomenike izrađene u kamenu. Razdoblje kasne antike osobito predstavljaju metalni nalazi. Očituju dugotrajnost istočnomediteranskih radioničkih tradicija u zanatskoj izradi i stilskoj obradi predmeta u 6. st. Takvi su dijelovi kadionice ili kandila te križolika fibula sa Sv. Petra. S druge strane, emajlirani dio romaničkog križa iz crkve Sv. Martina u Kotišini, s prikazom simbola orla Sv. Ivana ev., reprezentativni je pokazatelj zapadnjačke umjetnosti i samim mjestom izrade u francuskim radionicama Limogesa tijekom druge polovine 12 st. Istim kulturnim okvirima Zapada pripadaju i kasnije devocionalije iz arheološke zbirke, svetačke medaljice i križići 17.-18. st. Novovjekovni su kulturni pokazatelji širine korištenja i zastupljenosti lako dostupnih serijski načinjenih predmeta.
Fotografija je jedan od nebrojivih genijalnih izuma 19. stoljeća koji je imao snažan utjecaj na svakodnevni život i razvoj čovječanstva. Kao takva, snažno je utjecala i na muzejsku djelatnost, bilo kao muzejski predmet ili kao sredstvo dokumentiranja muzejskih predmeta.
U integriranom muzejskom informacijskom sustavu Modulor++ koji Gradski muzej Makarska koristi za inventarizaciju građe, upisano je 2396 fotografija, a one prikazuju raznovrsne motive, od motiva grada Makarske, Makarskog primorja, starog stanovništva grada, nogometnih i sportskih klubova, planine Biokovo, pa do fotografija potresa iz 1962. godine.
Više od polovice navedenih, točnije njih 1239, prikazuje motive vezane uz zbjeg u El Shatta. Fotografije su nastale između 1944. i 1946. godine, kada je veliki broj Primoraca bio primoran napustiti vlastita ognjišta i brodovima otići u Zbjeg najprije na otoke Vis, Hvar i Brač, a potom preko južne Italije sve do konačnog odredišta Egipta.
Navedene su fotografije dokument prilagodbe na život u izbjeglištvu, a prikazuju segmente života i svakodnevicu u zbjegu. Najveći dio fotografija čine pojedinačni i skupni portreti sudionika zbjega te fotografije koje prikazuju svakodnevicu partizanskih boraca invalida i djelatnost saniteta, a rjeđe su fotografije koje bilježe kulturne priredbe i izložbe te umjetničke ili nadgrobne spomenike.
Zbirka je trenutno u reviziji
U Muzeju je inventirano 740 razglednica koje prikazuju krajolik i prostor Makarskog primorja. Prikazuju krajolik, gradsku jezgru, kao i prirodne ljepote svih mjesta na prostoru cjelokupnog Makarskog primorja. Razglednice iz Muzeja dokumentiraju i svojim vizualnim sadržajem svjedoče o turističkom razvoju i svakodnevici na obali, počevši od kraja 70-tih godina, pa sve do kraja 2000-ih. Kao takve, one su važan i izniman predmet baštine te njihovo što trajnije očuvanje mora biti jedan od glavnih zadataka Gradskog muzeja Makarska. Najstarije razglednice datiraju s kraja 19. stoljeća, dok je većina nastala u drugoj polovici 20. stoljeća, a obuhvaćaju raznolike motive krajolika, gradske jezgre grada Makarske i okolnih naselja te dalmatinske svakodnevice. One ranijeg datuma su većinom monokromne, dok su razglednice od s druge polovice 20. stoljeća u boji. U zbirci se nalaze neposlane i poslane razglednice, a potonje je često moguće precizno datirati.
Zbirka je trenutno u reviziji
Zbirka je trenutno u reviziji.
Zbirka je trenutno u reviziji.
OIB :17911171377
IBAN :HR3823600001101476008
Naziv javne ustanove u kulturi :
Gradski muzej Makarska
V.D.Ravnatelj : Josip Karamatić, dokumentarist - viši kustos
© 2024 Gradski muzej Makarska - Sva prava pridržana.